Pozoruj svoj život v zrkadle svojich skutkov: Naučia ťa, čo musíš vedieť -- Nari Mayoová

Albert Vala

Celiac Disease a bezgluténová diéta

Moje skúsenosti, poznatky, doporučenia, informácie

Celiac Disease je najhroznejšia a prekvapujúco aj v celosvetovom lekárskom kruhu najdlhšie (cez 100 rokov) ignorovaná tak povediac kliatba ľudstva. Nie je to vlastne ochorenie, choroba, je to skôr čosi, čo zapríčiňuje ochorenia a to tým, že systematicky poškodzuje tenké črevo. Dôsledkom tohto poškodenia je potom neschopnosť dostatočne zásobovať telo potrebnými živinami, nevyhnutnými pre normálny vývoj a údržbu ľudského tela. Výsledkom je zoslabenie a väčšinou aj celkové zlyhanie imúnneho systému, následkom čoho je ochorenie orgánov, žliaz, nervovej sústavy, narušenie genetického predpisu a dlhé roky zchátralé zdravie a skôr, alebo neskôr môže zapríčiniť aj predčasnú a bolestivú smrť.

Je tu tvrdá skutočnosť, že ľudský organizmus nie je prispôsobený stráviť glutén a ten v určitom období života vytvára ochorenia. Následky sú z počiatku nebadateľné, pomalé, ale veľmi vytrvalé, kruté, s takými ochoreniami a alergiami, o ktorých väčšina ľudí ani nepočula. Na druhej strane, diéta, o ktorej sa ďalej dočítate, nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. Nebudete cítiť hlad, trpieť podvýživou, alebo obezitou, bez ohľadu na to, koľko zjete, alebo čo zjete, len treba dávať pozor, aby v tom jedle nebol glutén. Keď si uvedomíme, že nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili, budeme sa (poniektorí) cítiť oveľa lepšie. Nakoniec je rozdiel medzi živorením a žitím. Spôsob začatia s bezgluténovu diétou (na Slovensku tiež známa ako bezlepková diéta) môžeme porovnať s učením riadenia auta. Zo začiatku musíme byť veľmi sústredení, urobíme chyby, ale keďže s chybami pocítime škodu na svojom tele, tak sa naučíme a zvykneme si natoľko, že po dvoch týždňoch nám to bude pripadať úplne samozrejmé, že glutén je pre vtáčky a hydinu a nie pre ľudí. Je mi ľúto, ak tieto riadky urazia určitú skupinu ľudí, lebo možno je to v rozpore s ich zmýšľaním, alebo tradíciou. Nemám v úmysle nikoho presvedčenie uraziť. Môj úmysel je, oboznámiť ľudí so skutočnosťou takou aká je, podľa výskumov, ktoré sa uskutočňujú už 50 - 100 rokov a tiež podľa mojich vlastných skúseností s touto diétou, ktorú už roky praktizujem na sebe. Genetické informácie sú novšie, ale tie len potvrdzujú správnosť originálnych výskumov. Hociktorý lekár ich potvrdí, s predpokladom, že je s nimi oboznámený (keď nevynechal v škole veľa prednášok).

Prehlásenie:

Tento súhrn bol zostavený z verejných informácií, ktoré sú dostupné na WWW internetových stránkach a Encyclopedia Britanica ako voľný občiansky informačný materiál. Nie je účelom ho použiť ako diagnostický materiál, alebo lekárska pomôcka. Nesmie sa publikovať, ani rozmnožovať za účelom akéhokoľvek finančného, alebo materiálneho zisku. Môže sa voľne zverejňovať, rozmnožovat a rozdávať priateľom, známym, alebo neznámym bez akéhokoľvek finančného, alebo materiálneho prospechu.

  1. Čo je to Celiac Disease

  2. Čo je dermatitis herpetiformis? Čo má do činenia s Celiac Disease?

  3. Aké sú dôsledky Celiac Disease?

  4. Ako diagnostikovať Celiac Disease?

  5. Phenylketonuria (PKU)

  6. Ako liečiť Celiac Disease?

  7. Čo je to glutén? Čo je to gladin?

  8. Candida Albicans

  9. Záver


  1. Čo je to Celiac Disease, (v skratke CD)?

    Celiac ochorenie (tiež je známe ako coalic, nontropical sprue, celiac sprue, gluten intolerant enteropathy, tiež gluten sensitive enteropathy) je stav, v ktorom je chronická reakcia na určité bielkovinové reťazce, zvyčajne označované ako glutens, nachádzajúce sa v niektorých obilných zrnách (hlavne pšenica, žito a jačmeň). Táto reakcia zapríčini znehodnotenia (po anglicky tzv. villi) jemných, mikroskopických vláskov, ktoré sú umiestnené na vnútornej stene tenkého čreva (pozri obrázok). intestinal villi Dôsledok čoho je potom neschopnosť získavať z požitých potravín dôležité živiny a minerály nevyhnutné pre stavbu a údržbu zdravého ľudského tela. Keď telo nedostane dostatok živín z prijatého pokrmu, začne vyberať potrebné látky z vlastných orgánov a kostí, za účelom zachovania života. CD nevyberá pohlavie, ani vek. Môže vypuknúť v hociktorom veku, od kojenca (hneď ako sú obilniny uvedené do stravy) až do neskorého veku (napriek tomu, že človek konzumoval obilniny po celý život bez viditeľných príznakov). Na prepuknutie tohoto ochorenia sú potrebné dve zložky: genetický predpis (dve špecifické genetické značky nazývajúce sa "HLA subfactors", ktoré sa nachádzajú u vyše 90% pacientov-celiacov) a nejaké podráždenie. Podráždenie môže byť prirodzené (napr. prehnané požívanie obilnín), situačné (veľký duševný otras), fyzické (operácia, tehotenstvo), alebo patalogické (vek, vírusová infekcia).

    V minulosti bola domnienka, že je to detská choroba, z ktorej človek vyrastie pri dospievaní. Podľa najnovších výskumov, príznaky CD sa väčšinou stratia pri dospievaní dieťaťa, ale to môže byť iba zdanlivé a preto sa to aj chybne považovalo ako za vyliečené. Pritom choroba môže v skrytosti stále pokračovať aj v rokoch zdanlivého zdravia. V neskoršom období života potom takíto ľudia trpia vážnymi poškodeniami tenkého čreva, čím sa oberajú o dôležité živiny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie normálneho ľudského zdravia.

  2. Čo je dermatitis herpetiformis? Čo má do činenia s Celiac Disease?

    Dermatitis herpetiformis (skratka DH) je stav s veľmi svrbiacou pokožkou, ktorá často navrie. Vyskytuje sa hlavne na lakťoch, kolenách, zadnej časti a chrbáte. Začne obyčajne ako malé hrbolčeky, ktoré postupne prechádzajú do malých pľuzgierov, ktoré sa zvyčajne zoškriabu. DH sa môže vyskytovať buď len na jednom mieste, ale častejšie sa vyskytne na viacerých miestach. Tento stav je zapríčinený usadením lgA pod kožou, ktorý sa vytvorí zo zbytku nestráveného gluténu. Vyčistenie týchto usadenín po započatí bezgluténovej (bezlepkovej) diéty trvá veľmi dlho. V niektorých prípadoch aj rok.

    I keď väčšina ľudí s DH nemá iné badateľné príznaky, skoro všetci majú nejaké zranenia tenkého čreva a majú predpoklad na všetky zažívacie a zdravotné komplikácie celiac choroby. Je veľmi pravdepodobné, že väčšina DH pacientov má celiac ochorenie. Je nepravdepodobné dostať DH po tom, keď celiac-pacient začne bezgluténovú diétu. Asi 5% z celiac-pacientov dostanú DH pred, alebo v prvom roku na diéte. Faktom ale je, že DH môže vypuknúť po začatí diéty, a to v dôsledku dlhodobého usadzovania lgA.

  3. Aké sú dôsledky Celiac Disease?

    Zanedbaná celiac disease môže byť životu nebezpečná záležitosť. Celiac-pacienti majú väčšiu pravdepodobnosť byť postihnutí problémami podobnými s podvýživou. Nie je možné vymenovať všetky následky, ale dá sa povedať, že väčšina rakovín, alergií, infekcií žalúdka a inych orgánov pochádza z tohoto prameňa. Tiež strata imunity pre nedostatok živín a nekontrolovanému rastu baktérií, počínajúc v žalúdku, črevách a končiace v ostatných orgánoch a mozgu. V literatúre sú uvedené dôsledky v hojnom počte, včítane osteoporosis (krehké kosti), porušenie zubnej skloviny a nervovej sústavy, pankreacové choroby, cukrovka, vnútorné krvácanie, poruchy orgánov (žlčníka, pečene, prostaty), tiež gynekologické poruchy (menštruačné poruchy, neplodnosť a potraty). Niektorí vedci sú presvedčení, že neznášanlivosť gluténu, bez rozdielu na to, či zapríčini plne vyvinutú celiac disease, môže dať vznik tzv. Aggravate Autism. Je to choroba, ktorá sa prejavuje extrémnym uzavretím sa do seba, spojená so stratením reality, nadobudnutie života vo fantázii a neznášanlivosť ľudí. Autism začne byť patalogické, keď postihnutý stratí kontakt so skutočnosťou a uzavrie sa do seba, ilúzií a halucinácií. Neznášanlivosť na glutén môže zapríčiniť aj tzv. Asperger syndrome (narušenie schopnosti sústredenia) a schizophreniu. Niektoré z porúch sa môžu vyliečiť, alebo čiastočne upraviť, ak sa nasadí bezgluténová diéta.

    Celiac-pacienti, ktorí nedodržujú bezgluténovú diétu, sú vystavení podstatne väčšej možnosti dostať niekoľko druhov rakoviny, špeciálne črevnú (intestinal lymphoma). Podľa najnovších pozorovaní alopacia (strata vlasov na hlave, alebo na celom tele) je pravdepodobne tiež dôsledok CD. Neošetrovaná celiac disease môže zapríčiniť neznášanlivosť na laktózu (laktóza je cukor vyskytujúci sa v čerstvých mliečnych výrobkoch). Aby laktózny cukor mohol byť strávený, musí sa rozložiť pomocou chemikálie, ktorá sa menuje lactase. Lactase sa vytvára na špičke villi (sú to akoby zamatové mikroskopické vlásky na vnútornom povrchu tenkého čreva). Pretože glutén poškodí villi, je samozrejmé, že celiac-pacienti majú problémy s požívaním mlieka a mliečnych výrobkov (jogurt, tvaroh a syr sú menej problematické, lebo obsadená kultúra už predtým rozloží laktózu).

    Bezgluténová diéta obyčajne odstráni neznášanlivosť na laktózu po 2-4 týždňoch. Ale veľa detí i dospelých (celiac-pacienti i zdraví) je laktózne neznášanlivých i keď majú zdravé tenké črevo. V takomto prípade bezgluténová diéta neodstráni neznášanlivosť na laktózu.

    Celiac-pacienti často trpia citlivosťou i na iné druhy potravín, ktoré môžu reagovať na bezgluténovú diétu. Sója a MSG sú príklady z potravinových výrobkov, s ktorými má veľa celiac-pacientov problémy. Napriek tomu, že tieto potraviny môžu tiež spôsobovať určite nevoľnosti, nepoškodia villi.

    Pokiaľ je známe, len glutén znehodnotí villi.

  4. Ako diagnostikovať Celiac Disease?

    Existujú rozličné skúšky, ale ani jedna nie je 100% spoľahlivá, pretože je to veľmi záhadná choroba, ktorá je ešte záhadnejšia vedľajšími účinkami. I keď výsledok skúšok je negatívny, jednotlivec môže trpieť citlivosťou na glutén. Podľa popredných špecialistov, najspoľahlivejšie je držať prísnu 4-týždňovú bezgluténovú diétu. Keď sa postihnutý necíti lepšie, pravdepodobne má iný problém. Diéta musí byť úplne a starostlivo dodržaná, lebo i jeden miligram gluténu! v požitej potravine vráti postihnutého presne tam, kde začal, úplne na začiatok jeho zdravotných problémov.

    Príznaky

    Niekedy nie sú výrazné a ťažko ich rozoznať. Niekto nemusí mať žiadne pozorované príznaky ani do 50 rokov; len sa zrazu ocitne na operačnom stole s popletenými a s hnilými črevami (môj vlastný prípad). Dá sa povedať, že niekto je alergický na glutén bez akýchkoľvek badateľných príznakov (bezpríznaková "spiaca" choroba) až to odrazu vyústi do extrémnych prípadov; náhle zlyhanie nervovej aj telesnej sústavy. Medzi týmito dvoma extrémami je široké pole rôznych druhov príznakov, včítane:

    • hnačka
    • zápcha
    • steratorhea (mastná stolica, ktorá vo vode pláva)
    • bolenie brušnej dutiny
    • nadnormálne (nespoločenské) vylučovanie vzduchu
    • hocaký problém spojený s nedostatkom vitamínov:
        1. nedostatok železa (anámia)
        2. chronická vyčerpanosť
        3. slabosť
        4. bledosť
        5. chudnutie
        6. obezita
        7. bolenie kostí, chrbtice
        8. náchylnosť na zlomenie kostí bez dostatočnej príčiny
        9. abnormálna, alebo precitlivelá náchylnosť na poškodenie pokožky (paresthesia), včítane zapálenia, pichania, svrbenia a štípania
        10. opuchanie končatín
        11. neúmerne veľké brucho (edema)

    U jednotlivcoch sa prejavujú rozličné príznaky ako:
    • biele škvrny na nechtoch
    • zámraky - zastavenie mysle po zjedeni gluténu
    • pálivé pocity v hrdle
    • objemná hnačka, niekedy striedavá so zápchou, alebo zápcha

    U detí z príznakov môže byť:
    • zle vyvíjanie
    • bledosť
    • nespokojnosť, podráždenie
    • neschopnosť sústredenia
    • ovisnutý zadoček
    • veľké bruško, bez alebo aj s bolestným nadutím
    • bledá, veľmi zapáchajúca, objemná veľká stolica
    • častá penová hnačka
    • dermatitis herpetiformis - choroba, v ktorej sa vysypú vyrážky (často na hlave, lakťoch, kolenách a zadnej sedacej časti)

    Reakcia po požití gluténu môže byť okamžitá, alebo oddialená na týždne, ale i mesiace, prípadne roky.

  5. Phenylketonuria (PKU)

    Phenylketonuria bola prvý krát opísaná v r. 1930 nórskym lekárom a biochemikom Ashborn Follingom. V priebehu vyšetrovania dvoch duševne chorých súrodencov, ktorí mu boli privedení kvôli podozrivému zápachu tela, zistil, ze ich moč reagoval so železitým chloridom a zafarbil sa na neobyčajnú zelenú farbu. To ho priviedlo k výskumu niekoľko sto duševne chorých detí v blízkych ústavoch. Zistil, že osem ďalších detí, včítane dvoch párov súrodencov, mali podobné zelené zafarbenie po pridani železitého chloridu. Tieto výsledky ukázali chemické rozdiely duševne chorých od ostatných ľudí, čo viedlo k novému vzťahu vyšetrovania príčiny duševných porúch. To zelené zafarbenie bolo spôsobené kyselinou fenolovou (phenylpyruvic acid), ktorú moč obsahoval. Ten podozrivý zápach zapríčiňovala podobná kyselina (phenylacetic acid), ktorá sa vytvára metabolizmom phenylalanínu.

    Phenylalanine, amínová kyselina, je prítomná v bielkovinách obilnín (pšenica, raž a jačmeň). Je to jedna z troch voňavých amínových kyselín (ďalšie dve sú tryptofan a tyrosin).

    Je podozrenie, že ľudia a ostatná cicavce nie sú schopné stráviť phenylalanine.

    Phenylketonuria (skratka PKU) je vrodená porucha a keď sa nediagnostikuje v prvých dňoch života, dôsledky sú katastrofálne a nevyhnutné (duševné, nervové poruchy a nevyhnutná predčasná smrť). V opačnom prípade, keď človek vylúči phenylalanine zo stravy (na celý život), vyrastie z neho inteligentný zdravý človek (bezgluténová diéta).

    Prekvapujúca skutočnosť celiac choroby je, že neexistujú dvaja jedinci, ktorí majú rovnaké zoskupenie príznakov, alebo následkov. Jeden človek môže mať niekoľko hore uvedených príznakov, alebo následkov, ďalší iba jeden, alebo ani jeden.

  6. Ako liečiť Celiac Disease?

    Doteraz neexistuje zázračná medecína, ktorá by mala liečivé účinky. Nedá sa vyliečiť, ale to neznamená, že by pacient-celiac nemohol žiť normálny, plnohodnotný a zdravý život a to dodržiavaním diéty, ktorá neobsahuje glutén. Je to veľmi jednoduché, je potrebné sa vyhnúť všetkým potravinám, v ktorých sa vyskytuje pšenica, raž, jačmeň, ovos a niekoľko menej známych zrnín (ovos pravdepodobne neobsahuje glutén, ale je znečistený s jačmeňom, preto sa musí používať opatrne).

  7. Čo je to glutén? Čo je to gladin?

    Tradične, definícia gluténu je: súdržná, pružná (gumová) bielkovina, ktorá vzniká po vyplavení škrobu z cestovín obsahujúcich pšeničnú múku. Uvažuje sa, že len pšenica obsahuje pravý glutén. Glutén je prakticky poskladaný z veľa rozličných bielkovín.

    Glutén obsahuje dve hlavné skupiny bielkovín. Nazývajú sa glidins a glutenins. Po strávení sa gluténové bielkoviny rozložia do menších jednotiek, nazývajúcich sa peptides (tiež polypeptides alebo peptidové reťazce), ktoré utvoria nite z amínových kyselín, podobne ako guličky na nitke. Pôvodné bielkoviny obsahujú polypeptidové reťazce, ktoré obsahujú stá amino kyselín. Ukázalo sa, že je škodlivý jeden individuálny peptidový reťazec, ktorý vnikne priamo do tenkého čreva. Tento peptid pozostáva z 19 amínových kyselín spolu zviazaných v špeciálnom zoskupení. Predpokladá sa, že tento určitý škodlivý peptid je silný. Ostatné peptidy môžu byť tiež škodlivé, včítane tých, ktoré sú odvodené z gluteninových častíc.

    Je isté, že polypeptidové reťazce v žitných a v jačmenných bielkovinách sú podobné tým, čo sa nachádzajú v pšenici. Ovosné bielkoviny obsahujú podobné, ale trocha rozdielne polypeptidové reťazce, preto môžu, ale aj nemusia byť škodlivé celiac-pacientom.
    Keď hovoríme o diéte bez gluténu, alebo o bezgluténovej diéte, vlastne hovoríme o potravinách, alebo o diéte bez škodlivých peptidov zo pšenice, žita, jačmena a možno tiež ovsa. To znamená prakticky vylúčiť všetky potraviny, vyrobené z týchto obilnín.

  8. Candida Albicans

    Candida - pliesňová infekcia, ktorá obyčajne ide ruka v ruke s celiac disease v dôsledku zoslabenia imunitného systému. Parazit, zapríčiňujúci túto infekciu, je veľmi silný, prilepí sa na steny žalúdka a čriev, čím sa stane permanentný príživník vnútorných orgánov a krvného obehu. Spôsobuje veľké množstvo zdravotných problémov miliónom ľudí každý deň v ich živote. Skoro každý človek prejde od mierneho až ku vážnemu útoku Candidy v priebehu života, bez ohľadu na to, či je, alebo nie je citlivý na glutén. Táto plieseň vytvára vyše 75 známych jedovatých látok, ktoré otravujú ľudské telo. Tieto látky zoslabia imúnny systém, napadnú žľazy, obličky, prostatu, močový mechúr, pľúca, pečeň a špeciálne mozog a nervový systém. Candida sa môže stať taká silná, že vyrastie doslova na huby, ktoré vyženú korene, prenikajúce cez ochrannú blanu medzi črevnou cestou a krvným obehom a tak dáva možnosť cudzím a jedovatým látkam vniknúť do krvného obehu a systematicky znečisťovať telo. Výsledok, ktorý vznikne: bielkoviny (a ostatná potrava), ktoré nie sú kompletne strávené, alebo ich odpad v krvi, môžu napadnúť imúnny systém a spôsobiť hrozné alergické reakcie, slabosť a veľa iných zdravotných problémov. Candida vnikne do krvného obehu, z ktorého si nájde cestu do iného tkaniva so široko rozsiahlymi následkami, ako sú bolesti, opuchanie a znehybnenia kĺbov, bolesti v prsiach, nosné, ušné a kožné problémy, atď. Pitva prevedená na žene, ktorá zomrela bez viditeľného dôvodu ukázala, že jej srdce bolo obalené Candida pliesňou. Vaginálne zápaly sú dnes rozšírené viac ako kedykoľvek predtým a nebudú nikdy kompletne vyliečené, pokiaľ plieseň nebude vyčistená z čriev. Problém sa ešte zhorši, ak si uvedomíme, že Candida sa môže prenášať aj sexuálne.

    Candida pokryje črevnú stenu, ktorá chemicky a mechanicky zasahuje do trávenia a pohlcovania potravy a živín. Vsetky imunologické poruchy a infekcie sú nevyliečiteľné, ak je Candida prítomná v tele.

    Hlavný odpad aktivity pliesňových buniek je tzv. acetaidehyde a vedľajší produkt ethanol. Veľa ľudí má nízky obsah železa, lebo tento prvok je ťažko absorbovateľný, keď je prítomná Candida, kombinovaná s celiac disease a tiež je vtedy aj málo kyslíka v tkanivách. Sústavná vysoká hladina ethanolu môže spôsobiť nevoľnosť, telesnú slabosť a môže zobrať životnú energiu a elán. Taktiež zničí látky, potrebné na energiu pre bunky, čím rapídne urýchľuje stárnutie a smrť.

    Candida Albicans je húževnatý ničiteľ zdravia a je akoby chýbajúce očko v reťazci mnohých moderných ochorení, napriek našim veľkolepým lekárskym vymoženostiam a technologickému vybaveniu.

    Väčšina ľudí, ktorí majú Candidu, sa s tým nechcú zmieriť, až pokým nezačnú byť vážne chorí. Príznakov je veľa a vyzerajú nepríbuzne, takže popletú lekára i pacienta. Candidu je však veľmi ľahko kontrolovať a je tu jednoduchá cesta, ktorou je možné ju kompletne odstrániť z nášho tela. V prvom rade nesmieme zabudnúť podstatnú príčinu rozšírenia Candidy. Je to zoslabenie nášho imúnneho systému, ktoré zapríčinila CD. Pre konečné víťazstvo musíme stále držať bezgluténovú diétu do konca života. Podľa názoru mnohých špecialistov by sa naše telo malo vysporiadať so všetkými nežiadúcimi vírusami a baktériami, keď je CD pod kontrolou, dodržiavaním bezgluténovej diéty. Ale príroda, ako i náš imúnny systém má veľa času a preto sa neponáhľa. Keď chceme urýchliť proces a pomôcť nášmu imúnnemu systému zničiť Candidu, musíme ju prestať kŕmiť. Cukor je hlavný zdroj potravy pre Candidu. Dobre je prestať jesť po dobu 5 - 6 týždňov cukor a akékoľvek ovocie (včítane citrusov), kukuricu, mrkvu a iné sladkosti. Dobré je jesť veľa cesnaku, akékoľvek mäso, hlavne bravčové, hodne bravčovej masti, slaninku, vajíčka, kyslé mlieko (nie sladké), jogurt, kefír, zemiaky, cibuľu, kapustu a ostatnú zeleninu. Táto diéta vyhladuje Candidu na smrť, k vyčisteniu zbytkov veľmi pomôže náš zosilnený imúnny systém. Z toho dôvodu pre telesne oslabených pacientov (podľa skúsenosti v mojej rodine), nesladkú diétu treba začať asi mesiac po začatí bezgluténovej diéty. Zhynutie Candidy začne asi po 3 týždňoch a pretože jedovaté látky a plyny, ktoré sa z jej pozostatkov vytvárajú, vniknú do krvného obehu, pacient sa cíti veľmi zle. Všetko bolí, zhora až dolu. Tiež farba pokožky sa mení od bielej ku žltej až po zelenú. Muži môžu mať krátkodobé problémy s prostatou, i keď nikdy predtým ich nepociťovali, lebo Candida je vo všetkých orgánoch, včítane prostaty. V tom čase je dobré piť veľa tekutín, tiež riedky jogurt, kyslé mlieko a kamilkový čaj a to každé ráno a po obede (čaj nie je dobré piť pred spaním).

    Candida bola náš spoločník nášho doterajšieho života, preto neodchádza ľahko. Zapríčini nám všetky nevoľnosti a bolesti, ktoré si človek ani nedokáže predstaviť. Ale napriek tomu sa to oplatí vydržať, lebo výsledok je vynikajúce zdravie, nadobudnutie a udržovanie normálnej váhy a pocit zdravia a mladosti. Nebudeme každé ráno vstávať unavení a pozerať na seba v zrkadle, ako zle vyzeráme. Netreba sa viac báť cholesterolu, alebo priberania na váhe. Naše vyzdravené telo si bude vedieť urobiť poriadok, všetko využije na energiu a zbytok vylúči.

    Nesladká diéta trvá minimálne 5 týždňov. V extrémnych prípadoch dlhšie, keď si chceme byť istí, že sme úplne čistí (pokiaľ je biely jazyk). Po ukončení tejto diéty môžeme znova jesť ovocie s dobrým pocitom, že keď sme za neho zaplatili, budeme mať z neho úžitok. Čo sa týka priameho cukru, budete mať pocit, že nie je už taký sladučký ako bol pred diétou a budete vedieť sa bez neho zaobísť. Nesladká diéta sa doporučuje opakovať každý rok, za účelom vyčistenia zažívacích orgánov a pokožky (hnedé šošovice na pokožke sú obyčajne z cukru).

    Po ukončení nesladkej diéty, bez ohľadu na vek, máme zdravú farbu na celom tele, jazyk máme ružový a nadobudneme normálnu váhu tela (chudý priberie a tučný stratí na váhe), vlasy nám zhustnú, máme menej šedín a telo sa vzpriami. Nemáme problémy s chrbticou, krvným tlakom, so stolicou, lepšie spíme, nemusíme sa viac kŕmiť umelými vitamínami, jednoducho povedané, sme znova narodení, s chuťou do nového tvorivého života.

    Všade, kde ideme, sa stretávame s neporozumením ľudí a bez spolupráce potravinového priemyslu. Glutén je všade pridaný a nezostáva nám nijaké iné východisko, len pripravovať si potraviny sami. Táto situácia sa pomaly zmení, keď budeme viacerí, ktorí si uvedomíme, že ten dobrý starý chlebík a sladkosti nám zapríčiňujú veľa zdravotných problémov.

  9. Záver

    Tento súhrn informácií je pozbieraný z rozličných prameňov, počnúc www stránkami na internete (world wide web) a končiac v knižnici, za účelom informovať. Nechcem nikoho tlačiť do tejto diéty, ale 4-týždňová bezgluténová diéta na skúšku nemôže nikomu ublížiť. Aspoň si každý po tejto diéte overí, či je, alebo nie je náchylný na už spomínané ochorenia. Zároveň zistí, či sa bude cítiť ináč (lepšie), ako pred diétou. Každý by si mal položiť otázku: (i keď si myslí, že sa ho to osobne netýka): "Mám právo vystaviť svoj a život mojich detí takémuto nebezpečenstvu?". Treba sa pozrieť okolo seba na ostatných príbuzných a predkov, ich zdravotné problémy, ktoré v krátkom čase uvidíme aj na sebe, lebo viac menej, všetci v rodine máme podobný genetický kód a dobre si rozmyslieť rozhodnutie, lebo omyl je krutý. Keby som chcel opísať zdravotné problémy spôsobené gluténom v mojej rodine, musel by som napísať knihu, čo ale nemienim robiť. Človek je vrchol tvorstva, perfektne stvorený, predurčený na dlhý, plný a zdravý život; bez lekární, bez lekárov i bez zubárov. S našim telom musíme žiť každý deň, preto nemá zmysel ho zasypávať jedmi. Netreba kupovať vitamíny, lieky na ukľudnenie, spanie, vspruženie, atď. Keď nebudeme sústavne napchávať gluténom a cukrom naše zažívacie orgány, tie budú schopné vybrať a vyrobiť z požitých potravín všetko, čo telo potrebuje. Veď jeme preto, aby sme žili; nežijeme preto, aby sme jedli.

    Pri bezgluténovej diéte sa treba chrániť nasledovných potravín:

    Podľa poradia:

    pšenica, raž, jačmeň a ovos. Pivo a ostatné obilninové sladové výrobky. Treba čítať prísady v hotových výrobkoch, napr. olej môže obsahovať glutén, ocot, práškový cukor (môže byť namiešaná múka), koreniny, puding, kečup, zubná pasta, atď. Taktiež lepidlo na známke a obálke obsahuje glutén.

    Rozliční autori majú rozličné názory o škodlivosti rozličných obilnín, preto každý sám po ukončení 40-dňovej diéty, môže skúšať sám na sebe, čo mu škodí. Pšenica obsahuje v gluténe molekulu benzénu a preto sa predpokladá, že je najnebezpečnejšia pre ľuské zdravie.

    Každý jednotlivec je regulátorom svojho zdravia a má si možnosť z tohoto súhrnu informácií vybrať aspoň podklad pre ďalšie študovanie príbuznej literatúry. Gluténova otázka sa začala skúmať v prelome 19. storočia a stále pokračuje. Na nešťastie náš život je krátky, aby sme vyčkávali na konečné výsledky vedeckých skúšok a ďalších vedeckých poznatkov.

    Na záver ďakujem mojej priateľke Mis. Marianna, za "poslovenčenie" tohoto súhrnu. Dúfam, že naša práca pomôže aspoň jednému človeku, čo bude naša odmena.

Sprac.
Albert Vala, Kanada a pa(l)ma